CIA - Only Online - OGame
SS-NG #33 wakacje 2005
55


Karol "AsCoT" Obrzut
    Gry online mnożą się ostatnio jak muchy. Wszak w niedługim czasie mieliśmy Final Fantasy XI, SW: Galaxies, City of Heroes i masę innych. Ale okazuje się, że nie tylko gry stricte tego typu zyskują popularność. Opisywałem kiedyś już podobny przypadek- grę rozgrywającą się na stronie internetowej. Dziś powrócę do tego tematu i opiszę jedną z dwóch chyba najpopularniejszych ostatnio gier.
  OGame


OGame to gra, jak już wspomniałem, tocząca się na stronie internetowej. Nie jest zaawansowana graficznie czy dźwiękowo. Ba, tych rzeczy praktycznie tam nie ma. Jedyne grafiki to te, które zdobią tło strony. Cała zabawa to patrzenie na ciągi cyfr i liter, które składają się na dane o zasobach i opisach budynków czy wiadomości od innych użytkowników. Wygląda dość zniechęcająco, prawda? Ale nie martwcie się- po chwili człowiek się przyzwyczaja i sprawnie porusza się po wszystkich tabelach, opisach i danych. Można by to porównać do roli dowódcy jakiejś floty mającej za zadanie skolonizowanie iluś planet i podbój galaktyki. Taki siedzi sobie w biurze i przegląda raporty szpiegowskie, wojenne, decyduje o kolejnych krokach całej floty. Zresztą otoczka fabularna gry to osobna sprawa i opiszę ją później.
Co do samego systemu, to ma on korzenie w Niemczech, gdzie powstała pierwsza wersja. OGame.pl to spolszczona i przeniesiona na polskie serwery wersja gry. Oczywiście dostępna jedynie dla Polaków (w Polsce i za granicą). Także reguły są te same co w wersji niemieckiej, choć operatorzy czasem wprowadzają pewne zmiany.

  Zasady


Gra zrzeszająca taką ilość ludzi nie mogłaby poprawnie funkcjonować bez twardych zasad. Główną zasadą jest tak zwany Noobschutz, czyli ochrona słabych graczy (początkujących) przed silniejszymi. Sprowadza się to do tego, że walczyć, szpiegować i farmić można tylko ludzi na równym swojemu poziomie. Oczywiście działa to w obie strony- taki początkujący nie może zaatakować jakiegoś siłacza.
Drugą ważną zasadą jest Bash, czyli prawo zaatakowania jednej planety TYLKO 2 razy dziennie. Jedyną sytuacją, w której Bash jest zdejmowany jest wypowiedziana wojna.
Oczywiście zasad jest dużo więcej, ale nie będę przytaczał wszystkich, bo nie ma to sensu. Jeśli kogoś zachęci ten artykuł do rejestracji, to i tak przeczyta zasady, FAQ i wszystko inne co jest niezbędne do gry.
Oczywiście przestrzegania zasad musi ktoś pilnować. Taką funkcję pełnią Game Operatorzy. Każde Uni ma jednego lub dwóch GO. Mogą oni zablokować konto użytkownika, zbanować go na stałe, odbanować czy usunąć konto (co jakiś czas są robione czystki i usuwane są konta graczy, którzy od dłuższego czasu, czyli ok. 5 tygodni, się nie logowali.

  Świat gry


Świat OGame jest podzielony na Uniwersa (zwane popularnie Uni). W chwili, gdy piszę te słowa, owych Uni jest już 23. Każde Uni to 9 galaktyk po 499 układów. W każdym układzie znajduje się 15 planet co daje ponad 65000 planet. Pojemność każdego Uni to 10 tysięcy graczy. Kolejne Uni tworzone są po zapełnieniu poprzedniego.
Pomiędzy poszczególnymi Uni nie można się przemieszczać w żaden sposób. Jedyny obszar działań to Uni które wybraliśmy przy logowaniu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zarejestrować się na kilku Uni i rozwijać się na nich jednocześnie.
Jak już wspominałem, każdy układ to 15 planet i oczywiście każda ma swoje własne parametry takie jak wielkość (ilość pól), temperatura itp. Jedynym wyjątkiem jeśli chodzi o wielkość jest planeta, którą dostajemy na samym początku gry. Każda taka (niezależnie od położenia) ma 163 pola.
Oczywiście umiejscowienie planety na danej orbicie ma duży wpływ na chociażby wydobycie czy pozyskiwaną energię, oraz na wielkość planety (to w przypadku kolonizowania nowych planet). Wydobycie metalu i kryształu nie zmienia się, jest stałe na wszystkich planetach (znaczy identyczne), za to na planetach najbardziej oddalonych od słońca, czyli najzimniejszych wzrasta wydobycie deuteru.
O liczbie pól napiszę tylko, że jedno pole to jeden poziom jakiegoś budynku. Ot i cała filozofia.

  Gracze


Gdy przychodzisz na swoje wymarzone Uni na swą wymarzoną planetkę to czujesz się taki samotny. Wokoło tylu ludzi, którzy mogą Ci dokopać (znaczy jak ‘dorośniesz’ punktowo). A niektórzy z nich mają jeszcze przy nicku takie zielone napisy w nawiasach kwadratowych. Czyż nie jest to straszne?
Cały Twój układ jest czerwony (to kolor oznaczający dobrego gracza).
A czym są te nawiasy kwadratowe? Otóż oznaczają one ludzi należących do jakiegoś sojuszu. W uniwersum OGame jest możliwość zakładania Sojuszy zrzeszających ludzi. Dzięki temu nowi gracze dołączający do jakiegoś sojuszu mogą liczyć na wsparcie finansowe od silniejszych graczy a także na ochronę.
Oczywiście Forum Portalu Pism Kultowych, z którym to SS-NG jest bardzo powiązane, również ma własny sojusz. Na Uni15. Po więcej informacji na temat sojuszu jak i samej gry zapraszamy na http://forum.ppk.webd.pl

  Together we will rule the galaxy…


Nie pozostaje mi nic innego jak tylko życzyć wam dobrej zabawy I wielu godzin spędzonych przy grze.
A więc zarejestrujcie się już dziś i zacznijcie swą przygodę.

Strona główna gry: www.ogame.pl
Forum OGame (tam znajduje się poradnik i FAQ do gry) : http://80.237.205.53/phpBB2_pl/

CIA - Only Online - OGame
SS-NG #33 wakacje 2005
55