Zapowiedź - Heroes Of Might And Magic V
SS-NG #33 wakacje 2005
12


Grzegorz "Gregorious" Kozak
PRODUCENT: Nival Interactive  WYDAWCA: Ubisoft  GATUNEK: strategia/rpg  WWW
    HEROES OF MIGHT AND MAGIC jest serią, która niedługo zacznie łączyć różne pokolenia graczy. Na początku przyszłego roku spodziewajcie się kolejnej, piątej już, części tej bardzo popularnej serii. HEROES OF MIGHT AND MAGIC V nie będzie poprawiona wersją poprzedniczki z poprawioną kosmetyką. Wprowadzi ona świat Bohaterów w XXI wiek, czyli pełne 3D.
Pięć części gry, to dość okazały wynik. Może do Klanu jeszcze daleko, ale na poletku komputerowej rozrywki wygląda to prawie jak serial. Wysoka liczba kolejnych części jakiejkolwiek gry może świadczyć o albo wysokiej jakości produktu, mnogości dobrych pomysłów i zakochaniu się graczy albo o zrobieniu jednej dobrej gry i stopniowym odcinaniu kuponów od tego sukcesu. Niestety przykładów tej drugiej prawidłowości jest więcej. Zdarzają się jednak perełki, które bez różnicy czy w tytule stoi I czy XXI prezentują bardzo wysoki poziom i za każdym razem potrafią zaskoczyć nowymi patentami. Szczęśliwie zapowiada się, że HEROES OF MIGHT AND MAGIC V zostanie przyjęta do tej pozytywnej grupy serii gier.Nowości zaczynają się od samego początku projektu. Nad grą pracuje rosyjska firma Nival Interactive (New World Computing, który pracował nad poprzednimi odsłonami jest obecnie martwą grupą). Każdy, kto zna produkty Rosjan już może się spodziewać, jak będzie wyglądało HOMM V. Piękna, kolorowa grafika i wszystko w pełnym 3D. Wprowadzi to ową zacną serię w całkowicie nowy świat. Jednak patrząc na historię przesiadek dwuwymiarowych tytułów na pełny trójwymiar można mieć pewne obawy. Co jak co, ale „hirosi”, to szalenie popularna gra, a gracze, to bardzo wyczulony naród i każda zmianę dokładnie przeanalizują pod kątem przydatności. Oczywiście wszystko zostanie sprawdzone dopiero po premierze, ale wiadomo, jak to z psioczeniem fanów bywa. Przed ludźmi z Nival Interactive stoi dość ambitne zadanie. Nie ma, co ukrywać, że dodanie trzeciego wymiaru nie jest zmianą tylko kosmetyczną. W parze musi iść dostosowanie reszty elementów do nowej rzeczywistości.Patrząc na dostępne w sieci screenshoty i oglądając zapowiedź z tego rocznego E3, możemy być pewni wysokiego poziomu wykonania. Zamek ludzi wygląda bardzo imponująco. Widać monumentalność tej budowli, która góruje nad malutkimi domkami. Wykonanie jednostek też jest nienaganne, a wręcz śliczne. Wszelkie postaci dostępne w poprzednich częściach HOMM zostały zgrabnie przeniesione do świata trzech wymiarów i wyglądają teraz bardzo żywo.
Założenia gry nie zmieniły się. Każdy, kto grał, w którąkolwiek grę z serii HEROES OF MIGHT AND MAGIC bardzo szybko się odnajdzie. Do wyboru będzie 6 frakcji, z czego jedna będzie całkowicie nowa. Pokierujemy bohaterem, który podróżując po mapie świata będzie znajdywał różnego rodzaju artefakty, skarby, przejmował kontrolę nad złożami – krótko mówiąc, stare dobre HOMM. Jak przystało na grę z elementami RPG nie zabraknie rozwoju naszej postaci. Napotkane w czasie wędrówki artefakty będziemy mogli zachować, aby skorzystać z bonusów jakie daje albo przekazać go jako wsparcie dla naszej społeczności, co skutkować będzie wzrostem doświadczenia. Zgromadzone punkty doświadczenia wymieniać będziemy na umiejętności. Te jak zwykle zostały podzielone ze względu na poziom zaawansowania i oczywiście typ.Oczywiście gra na samej eksploracji się nie kończy. Bardzo ważnym elementem jest walka. Teraz wszystko odbywać się będzie w świecie pięknej grafiki trójwymiarowej i na pewno nabierze rumieńców. System walki, choć musiał zostać przystosowany do realiów nowej rzeczywistości, nie straci swojego ducha. Po napotkaniu wrogich jednostek przeniesieni zostaniemy na pole bitwy. Otrzymamy więcej swobody w dowodzeniu, ale dla lubiących stare części HOMM dana będzie możliwość pokrycia mapy sześciokątami, które niewątpliwie ułatwią sterowanie jednostkami. Walki będą bardzo dynamiczne, ale także bardzo nieprzewidywalne. Ludzie z Nival Interactive wprowadzili element losowy. Teraz nawet, gdy będziemy mieli przeciwnika w garści nie można wykluczyć pojawienia się jakiegoś bardzo silnego stwora, który w łatwy sposób zdziesiątkuje nasze zastępu. Takich losowych zdarzeń ma być więcej, ale oczywiście bez przesady – wygrana będzie nadal wygraną, w większości przypadków.Dodanie trzeciego wymiaru sprawi również, ze ataki na zamki będą również całkiem nowym doświadczeniem. Zważając na monumentalność tych budowli, także oblężenia staną się bitwami na dużą skalę.
HEROES OF MIGHT AND MAGIC V zapowiadane jest na pierwszy kwartał przyszłego roku i na pewno wywoła ogromne poruszenie wśród fanów serii. Jeżeli się do nich zaliczacie (lub po prostu lubicie dobre gry), nie pozostaje Wam nic innego jak baczne śledzenie kolejnych doniesień na temat tej produkcji. SS-NG też będzie mieć ja na oku.
Zapowiedź - Heroes Of Might And Magic V
SS-NG #33 wakacje 2005
12